Ana Sayfa / Faydalı Bilgi / Otomobile ne gibi kötülükler yapıyor ve neleri yanlış biliyoruz…

Otomobile ne gibi kötülükler yapıyor ve neleri yanlış biliyoruz…

Herkes, direksiyonun başına geçtiğinde kendince iyi bir şofördür. Ancak, bunun doğruluk derecesi nedir bilinmez. Zira bazılarımız, gerçekten de otomobilleri A’dan Z’ye tanıyarak bilinçli kullanır da, bazılarımız, “Hatadan dönenin kaşığı kırılsın!” deyip birden fazla yanlış yapmasına rağmen kendisine asla toz kondurmaz. Lafı uzatmayalım da, bakalım otomobile ne gibi kötülükler yapıyor ve neleri yanlış biliyormuşuz…

ABS freni, klasik frenler gibi pompalayarak kullananlar… Yanlış. Çünkü ABS sistemi, bunu
sizin yerinize yapmak için takılmış bir sistem. Siz pompalarsanız, o devreden çıkıverir.

Devir saatini “dekoratif” bulanlar… Her gaza basışta ibrenin oynayışına hayran kalanlar… Bu, otonuzun motorunu korumak için konulmuş bir göstergedir. Göstergede bulunan kırmızı veya beyaz kalın çizgi, başladığı yerden itibaren motorun “Yeter artık ben gidemem” dediği bölgedir. Şayet ibreniz, bu bölgeyi çok ziyaret ediyorsa, motorla vedalaşmanız uzak değildir.

Sabahın köründe otomobili uzun süre tam gaz verip de çalıştıranlar… Yukarıda söylenenler sizin için de geçerli. Üstelik günahınız daha büyük. Motorunuzun veda vakti daha da yaklaşabilir.

Jikle çekili seyahat edenler… Eğer aracınızda otomatik değil de, elle çekilen bir jikle varsa ve motor ısındıktan sonra onu yerine itmemeşseniz, bu hem size hem de araca zarar verir. Motor ısındıktan sonra jikle çekili kalmış ise, bir süre sonra araç aşırı hararet yapabilir biiir, çok benzin yer ikiii… Motorun, olduğu yerde ısınmasını beklemenize de gerek yok. Benzin fiyatları malum…
Camın buğusunu elinin tersiyle yahut bezle silenler… Kaloriferiniz var. Peki camın önünde bir hava ızgarası? Bunlar vardı da, neden gözlerinize eziyet ediyorsunuz? Elinizle ya da bezle sildiğiniz buğu, size “iz” olarak geri döneceği gibi, asla yok olmaz. Açın kaloriferi, doğrultun cama, olsun bitsin.

 

Hareket halindeyken ayağı debriyajın üzerinde rahat edenler… Bu alışkanlık, sigara içmek gibi bir şey, ama debriyaj balatasına bunu anlatamazsınız ki!

 

Vitesi 2’den 4’e, hatta 5’e atanlar… Aklınızla bin yaşayın. Benzin tasarrufu yapmak istiyorsunuz, ama aracınızın, 4. – 5. vitesin süratine çıkabilmek için aynı benzini yaktığını, üstelik motoru da zorladığını biliyor musunuz?

 

Yağmur atıştırdığı halde, sileceği sürekli çalıştıranlar… Üç damla düştü diye telaşlanmayın. Zira, “zaman ayarlı silecek” çoğu araçta var. İleride camınızın çizilmesini ve sileceğinizin çabuk eskimesini istemiyorsanız aklınızda bulunsun… Bir de yazın camı silecekle değil de, bezle silerseniz cama ve sileceğe büyük iyilik edersiniz.

 

Otomobili, kadranda yazan son rakama ulaştırmaya çalışanlar… Boşa uğraşıyorsunuz. Standart bir otomobilde, hız göstergesindeki son rakama aldanmayın, zira o, (ekleme, modifiye yaptırmadıysanız) fabrikanın verdiği sürati öldürseniz zor geçer (yokuş aşağı hariç).

 

Milliyet autoshow99